אתר התיירות המוביל לציבור החרדי והדתי

יעוץ אישי חינם

072-3223000
26 יוני 2019 מאת אבי פרידמן

המכתש הקטן בידינו, השר כחלון הפקיע ממערכת הביטחון את אתר התיירות

בשורה טובה לחובבי המכתשים בישראל, שר האוצר משה כחלון, חתם ביום חמישי האחרון על האישור המכיר באופן רשמי במכתש הקטן כשמורת טבע, הליך ההכרה נמשך כבר שלושים שנה ונסחב לאור התנגדות מערכת הביטחון, מאחר וחלק מהשמורה נמצא על שטח של הקריה למחקר גרעיני.

המכתש הקטן נמצא בחלקו בשטח הסגור של קמ"ג ואנשי רשות הטבע והגנים ניהלו במשך שנים שיחות עם גורמים במערכת הביטחון במטרה להבהיר להם את החשיבות של ערכי הטבע במכתש.

מנהל מחוז דרום ברשות הטבע והגנים גלעד גבאי, סיפר כי במהלך סיור שערך עם ראשי מערכת הביטחון במכתש הגיעו שבעה נשרים ופשוט עשו מטס מעלינו, זה היה שובר השוויון. גם הם הבינו את עוצמת המקום הזה והחשיבות של העניין.

שטח השמורה מתפרש על פני 61 אלף דונמים. המכתש הקטן הוא השלישי בגודלו מבין חמשת מכתשי הנגב אשר מהווים תצורה גיאולוגית ייחודית בכל העולם, במכתש חיים זואולוגים שלמים של צומח ובעלי חיים כגון יעלים ונשרים המצויים בסכנת הכחדה, אורכו של המכתש מגיע לכשמונה קילומטרים, רוחבו לכשישה קילומטרים ועומקו לכ-400 מטרים. כ-400 אלף מטיילים פוקדים את מסלולי הטיול במכתש הקטן ובסביבתו מדי שנה.

מרשות הטבע והגנים נמסר כי "המכתש נחשב לערך טבע בעל חשיבות עולמית בזכות ייחודו הגיאולוגי ויופיו המרהיב. במכתש מתקיימת מערכת אקולוגית מיוחדת של צומח ובעלי חיים כגון יעלים, דורסים ונשרים ומגוון טורפים. במיקומו ומאפייניו הוא מקשר בין אוכלוסיית יעלים ממרכז הנגב למדבר יהודה. מדובר באזור קינון חשוב ונדיר לנשרים ועופות דורסים אחרים, המצויים בסכנת הכחדה".

מנכ"ל רשות הטבע והגנים שאול גולדשטיין אמר כי "מדינת ישראל התברכה בערכי טבע ומורשת ייחודיים ולרשות, יחד עם כל הגופים הציבוריים והממשלתיים הרלוונטיים, יש חובה מוסרית להמשיך ולפעול למען הכרזת שמורות טבע וגנים לאומיים במטרה לשמר את הערכים האלו למעננו ולמען הדורות הבאים".

צילום: גורג נורקין רשות הטבע והגנים.כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

8 + fourteen =

החופשה שלי

להוספת פריטים לתוכניה, לחץ על הסמל: המופיע לצד העסק.

שלח את התכניה במייל

שלח את התכניה במייל