אתר התיירות המוביל לציבור החרדי והדתי

יעוץ אישי חינם

072-3223000
16 ינואר 2018 מאת אבי פרידמן

העולם שמסתתר מתחת למכסה הביוב בחיפה, הכירו את ישראל תחתית

בישראל קיים במשך שנים מועדון המערות הישראלי, חבריו יוצאים מידי פעם לתור מערות חדשות ולחקור אותן ולבקר בשנית שלישית ואף יותר במערות אותן סקרו כבר בעבר.

מייסד המועדון הישראלי איתי שקולניק (38) הוציא לאחרונה ספר דיגטלי בעברית ובאנגלית העוסק בתחום וסוקר את המערות בישראל, הוא כולל תצלומים ומפות מפורטות של מרבית מהמערות שסקר יחד עם חבריו.

לדברי שקולניק, בעולם קיימים מועדונים של אנשים המתעניינים בתחום המערות, וקיימת התעניינות של ממש במערות בארץ ישראל לא רק בגלל עצם היותן מערות אלא בגלל הסיפורים המקראיים השזורים בהם, דוגמת המערה בה התחבא דוד מפני שאול, מערת המכפלה ואף מערות המסתור של בר כוכבה.

את ידידותו עם המערות החל שקולניק לפני כעשרים שנה אז יצא לטייל עם חבר בשפלת יהודה, הטיול היה ביום שרבי וכדי להמלט מהחום מצאו השניים פתח של מערה, בדיעבד הברר להם כי הייתה זו חורבת מדרס, שקולניק מסר כי הוא וחברו הדליקו פנסים והחלו לזחול המערות בהם זחלו מורדי בר כוכבה, הדבר הצית אצלי משהו שלא היה קיים עד אז, ומני אותו יום אני לא עוזב את התחום.

עם הזמן, מספר שקולניק, הוא החל להתעניין בתחום, קרא המון ספרים ויצא לטייל במאות מערות בארץ ובעולם.

המערות אליהן יחזור שוב ושוב הן המערות בים המלח, לדבריו מערות אלו מציגות תופעה מאוד נדירה בעולם, של נטיפי מלח. המראה מדהים. פעם זחלתי באחת המערות באזור, ולפתע נתקלתי בשלד של יצור ענקי. זה היה ככל הנראה נמר, שנפל לפני שנים רבות לאחד הפירים. בזכות הסביבה גדושת המלח ששימרה את השלד היטב, היה אפשר עדיין לראות חלק מהפרווה שלו.

יחד עם זאת חשוב לסייג ולומר כי למערות יש להיכנס עם ציוד מקצועי ומתאים, בתוך המערות לרוב אין קליטה של טלפון סלולרי והכניסה אליהן חייבת להיות עם משהו מוסמך ומקצועי.

קבצנו עבורכם כמה מערות ייחודיות ונחמדות:

מערת דניה

מערה זו היא מערה אורבנית שהכניסה אליה מפתיעה לא פחות, מדובר במערת נטיפים קטנה, שהכניסה אליה מתבצעת באמצעות הרמת מכסה ביוב תמים למראה, בלב שכונת דניה שבחיפה.

במערה חלל עיקרי שבו נטיפים ובמרכזה מקווה מים קטן.

מכסה הביוב מסתתר ליד בית מס' 12 ברחוב שופמן בחיפה. כדי לרדת אליה נעזרים בסולם עץ שמצוי במקום.

מערת המיש

המערה הזו נמצאת בעיר זכרון יעקב המערה באורך של כארבעים מטרים במרכזה אולם כגדול שצומח בו עץ מיש, במערה עוד מספר חדרים והמון המון עטלפים שמוסיפים לאווירה.

איך מגיעים? באמצעות שביל היוצא ממגרש החנייה הסמוך לבי"ס החורש ברחוב התאנה בזיכרון יעקב.

מערת עלמה

המערה הזו עמוקה, חלקלקה ומחייבת זחילות מפחידות פה ושם.

מדובר באחת המערות העמוקות בישראל, היא בעומק של כמאה מטרים וארכה נאמד בכחצי קילומטר, לפי האגדות המערה שימשה את גולי בבל בשובם לארץ ישראל.

במערה תמצאו המון חללים ונטיפים, והמסלול עצמו קשה, ונמשך כשעה לכל כיוון.

איך מגיעים? דרך שביל עפר שיוצא מכביש 886, סמוך לריחניה.

צילום: shutterstock.כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

nineteen − seventeen =

החופשה שלי

להוספת פריטים לתוכניה, לחץ על הסמל: המופיע לצד העסק.

שלח את התכניה במייל

שלח את התכניה במייל