אתר התיירות המוביל לציבור החרדי והדתי

יעוץ אישי חינם

072-3223000
14 יולי 2013 מאת שרית שינפלד

חופשה כהלכה

 תכננתם נופש בחו"ל, או באחד הקיבוצים ברחבי הארץ? בדקתם שלא חסר דבר במזוודה? בכתבה הבאה נספר לכם כמה דברים נוספים שחובה לבדוק בטרם יוצאים לחופשה.

אח, מרגישים שהחופש הגיע. רחובות העיר שוקקים חיים, הילדים כבר סיימו את הלימודים, מודעות מכל עבר מבשרות על קייטנות, החופש הגדול כאן ועכשיו.

הוא כל כך גדול, שגם אם נרצה להישאר בבית, לשלוח לקייטנה, לצאת עם הילדים לגינה, לא נוכל לעשות זאת כל ימי החופשה. אין ברירה. רבים מאיתנו מחפשים מקומות נופש ומרגוע אצל ההורים וקרובי משפחה, אחרים יוצאים לטייל, באופן עצמאי או יחד עם קבוצה, ומה שנותר לדאוג עוסק בעיקר בכל הנוגע לאש"ל וטיולים.

מסתבר שיש עוד דברים שצריכים לבדוק, בפרט מקרב היוצאים למושבים מרוחקים וכן לנופשים בחו"ל. אם לא נבדוק אותם אנו עלולים להיכשל חלילה באיסורי שבת חמורים! אכן כך.

לדוגמא, בתי מלון רבים, בפרט בחו"ל, הכניסה אליהם הינה אוטומטית לחלוטין. אתה רק חולף במרחק של מטרים בודדים והדלתות נפתחות. גם בשבת. פרט נוסף עוסק בחדרי השינה. בבתי המלונות בארץ רגישים לסוגיה סבוכה זו ומספקים לאורחים מפתחות לחדרים לשבתות. ברבים מבתי המלון בחו"ל לא קיימת אפשרות לפתיחת החדר באמצעות מפתח, אלא, אך ורק באמצעות כרטיס מגנטי שמדליק ומכבה אורות קטנים בעת שמפעילים אותו. גם בזה צריך לעקוב ולהיזהר.

ומה עם סיבוב של שבת לאחר סעודת הלילה, או הצהרים עם חופן גרעינים בכיס? לא פשוט בכלל…

יש ממקומות הנופש המתקיימים בתוך בניינים של מוסדות שונים, המשמשים כמקומות נופש לתקופת בין הזמנים. חלק ממוסדות אלו מגודרים היטב מכל רוחותיהם בגדרות גבוהות ויציבות, חוץ מהשער המשמש לכניסה. במקומות אלו, צריך להקפיד על בניית צורת הפתח כדין לפני השער, וכמובן על עירובי חצרות וקנייני השכירות (בהתאם לצורך). בדרך זו, העירוב במקום יכול להיות מהודר לכל הדעות.

אך קיימים מקומות נופש רבים שבהם הגדר איננה מקיפה את כל המבנים של המקום. במקומות אלו, מומלץ מאוד לדרוש מבעלי המקום לתקן את כל המקומות הפרוצים עם מחיצות.

במקומות בהם לא ניתן לתקן את המחיצות מכל ארבע הרוחות, כמו במקומות אירוח רבים בחו"ל, ניתן לתקן את הפירצות עם מחיצות לכל הפחות בשלוש רוחות, ואת הרוח הרביעית יהיה ניתן להשלים עם צורת הפתח. אולם, בכל המקומות בהם לא ניתן לתקן את הפירצות עם מחיצות, ויש צורך להשלים את היקף העירוב עם צורת פתח מכל הרוחות, קיימים מרכיבים הלכתיים רבים, וכן דעות רבות מאוד בדברי הפוסקים בדבר הכשרת עירוב זה לכל דעות הפוסקים.

יצוין, כי במרבית ממקומות הנופש תיקון המקום לכל הפחות מג' רוחות במחיצות, הינו דבר מעשי ואיננו כרוך בהוצאות כספיות גדולות, ובמידה ותהיה דרישה לכך על-ידי הנופשים יתאפשר תיקון זה בנקל.

מה שבטוח – כדאי לבדוק היטב קודם היציאה לנופש את הפרטים החשובים הללו, שלא ייצא שכרינו בהפסדינו.כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

החופשה שלי

להוספת פריטים לתוכניה, לחץ על הסמל: המופיע לצד העסק.

שלח את התכניה במייל

שלח את התכניה במייל