אתר התיירות המוביל לציבור החרדי והדתי

יעוץ אישי חינם

072-3223000
6 מרץ 2020 מאת אבי פרידמן

חוששים מהקורונה? כך תבטלו את כרטיס הטיסה ליעדים באירופה ובמזרח

ישראלים רבים ביטלו בשבועיים האחרונים טיסות ליעדים רבים בעולם בגלל החשש מהידבקות בנגיף הקורונה הסיני שהתפשט כבר מזמן מחוץ לסין.

שאלת ביטולי הטיסות והעלות הכלכלית מטרידה רבים, לחלק מהישראלים מדובר במאות שקלים בודדים של כרטיסי טיסה ולחלק מדובר בנזק משמעותי יותר שכן רכשו כרטיסים ליעדים יקרים לכל המשפחה עלות המסתכמת באלפי שקלים ויותר.

אם גם אתם הזמנתם טיסה טרם פרוץ הקורונה, ואתם לא רוצים לצאת לטיול עם מסכה על הפנים וחשש בלב – אתם בבעיה. חברות התעופה והתיירות לא ממש ישמחו לבוא לקראתכם.

אבל הצרות של הנוסעים הן הצרה הפחות גדולה של החברות המתמודדות עם מכה כלכלית איומה.

חלק מהחברות, כמו אל על, מאפשרות לבטל טיסות  אך ישראייר, לא מתכוונת לעשות זאת. לפי ישראייר, "אזהרת המסע היא לטווח המיידי והטיסות של החברה לאיטליה הן בפסח, לכן אין שינוי במדיניות. מי שהזמין בשבועיים וחצי האחרונים יוכל לבטל ללא דמי ביטול. מי שהזמין לפני כן, ישלם דמי ביטול לפי תנאי הכרטיס, בעלות של כ-150 דולר".

אז איך מבטלים את הטיסה?

חברות התיירות נלחמות על כל נוסע ומציעות אפשרות לבטל נסיעות ללא דמי ביטול או עם דמי ביטול מינימליים. אך מנגד נוסע שהזמין כרטיס לפני המשבר יישאר ככל הנראה עם הכרטיס ביד.

לפי חוק הגנת הצרכן, ניתן לבטל עסקת תיירות תוך 14 ימי עסקים מיום הזמנת העסקה, או מיום קבלת מסמך גילוי נאות לגבי העסקה, כל עוד מדובר בהזמנה שבוצעה למעלה מ-7 ימי עסקים לפני הטיסה.

על פי נוסח החוק הלקוח ישלם דמי ביטול של 5% מהעסקה או 100 שקל, הנמוך מביניהם.

בני 65 ומעלה, בעלי תעודת נכה ובעלי תעודת עולה חדש. יכולים לבטל את העסקה עד 4 חודשים מיום ביצוע העסקה או מיום קבלת טופס גילוי נאות, כל עוד הדבר נעשה עד 7 ימי עסקים לפני הטיסה.

בתום ימי הזמן הללו לכל חברה כללי ביטול משלה. לרוב מדובר בקנס מדורג שתשלמו אם תבטלו את הטיסה במועדים שונים. ארקיע לדוגמה גובה 25 דולר לביטול עד 22 יום לפני הטיסה, ובתקופת יולי-אוגוסט וחגים – עד 45 יום לפני הטיסה.

אחר כך תשלמו 30% עד 75% מגובה העסקה. אם תבטלו 3 ימים לפני הטיסה (או 7 ימים לפני הטיסה בהזמנות לקיץ ולחגים) תשלמו 100%. כלומר, ככל שמועד הביטול סמוך למועד הטיסה, כך גדל הסיכוי שתשלמו את רוב הסכום.

עם זאת רב חברות הלואו-קוסט, לא מאפשרות לבטל את הכרטיס אחרי 14 יום. כשפרק הזמן הזה תם, תשלמו מחיר מלא גם אם לא תטוסו.

משבר הקורונה מביא עמו הזדמנויות שוות יניב לניס, מקבוצת הפייסבוק "טיסות סודיות" מביא כמה דוגמאות למבצעים כדאיים לקיץ: "יש מבצע של ישראייר לברצלונה ולפלנד ב־99 דולר. אל על הורידה מחירים לקראת הקיץ ומציעה טיסות לניו יורק ב־555 דולר, מחיר שאף פעם לא ראינו.

הרבה קבוצות ביטלו את הטיולים להודו וסיישל ונוצר היצע כרטיסים סיטונאי ממש זול. למשל הודו ב־190 דולר לטיסה ישירה, טיסות ישירות ליוהנסבורג ב־300 דולר כולל כבודה וטיסות לסיישל ב־270 דולר.

צילום: shutterstockכתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

החופשה שלי

להוספת פריטים לתוכניה, לחץ על הסמל: המופיע לצד העסק.

שלח את התכניה במייל

שלח את התכניה במייל