אתר התיירות המוביל לציבור החרדי והדתי

יעוץ אישי חינם

072-3223000
1 מאי 2019 מאת טלחופש

יותר ממיליון ורבע ישראלים פקדו את אתרי הנופש והגנים הלאומיים ברחבי הארץ

ברשות הטבע והגנים מסכמים בסיפוק את חול המועד פסח בכמות המבקרים הרבה שפקדו את אתרי הטבע ברחבי הארץ, כשבמהלך כל ימי החג כמיליון ורבע מטיילים פקדו את שמורות הטבע והגנים הלאומיים.

שמורות הטבע והגנים הלאומיים הפופולריים ביותר מבחינת תנועת המטיילים במהלך החג וחול המועד היו: גן לאומי קיסריה עם 40 אלף מטיילים, בו נערכו מופעי הסוסים והמרכבות בהיפודרום הגדול עם אלפי משתתפים בכל מופע, שמורת הטבע עין גדי שבימים החמים משכה אליה כ-40 אלף מטיילים, גן לאומי מצדה עם כ- 40 אלף מטיילים, שהתחדש השנה בסיורי זריחה ונבל ובמופע אור קולי מרהיב המוקרן בשעות הערב למרגלות ההר, הגן הלאומי ירקון עם כ-30 אלף מטיילים ושמורת טבע הבניאס עם כ- 30 אלף מטיילים.

אתרים בולטים נוספים בהם נרשמה כמות מבקרים גדולה הם: שמורות הטבע בצפון בהן היו זרימות חזקות בעקבות גשמים, שירדו בתחילת החג כמו שמורת נחל עיון, שמורת גמלא, שמורת המשושים, שמורת נחל תבור ושמורת נחל כזיב. תנועת מטיילים ערה ביותר הורגשה השנה גם באזור הדרום באתרים כמו פארק הבשור, עין עבדת והכפר הנבטי בגן הלאומי ממשית, שמצליח למשוך אליו מעל 20 שנה אלפי מבקרים הנהנים מהצבעוניות והססגוניות של השוק. באזור המרכז עומס מטיילים נרשם באתרים בהם התקיימו במהלך החג פעילויות מיוחדות למבקרים כמו בגן לאומי בית גוברין והגן הלאומי אפולוניה. כמו כן הורגשה תנועת מטיילים רבה גם בשמורת עיינות צוקים הסמוכה לים המלח.

במהלך ימי החג טיפלו פקחי רשות הטבע והגנים ב-39 אירועי תאונות וחילוצי מטיילים שאיבדו דרכם במסלול או סבלו מפציעות כתוצאה מנפילות ומעידות והתייבשות עקב מחסור במים.

חלקם קיבלו טיפול וסיוע במקום מפקחי רשות הטבע והגנים ולאחר מכן התפנו עצמאית וחלקם בחילוצים בהם היו מעורבים גם מתנדבי יחידות חילוץ ואנשי מד"א.

במהלך חול המועד מטיילת בשנות ה-60 לחייה איבדה את ההכרה בשמורת הבניאס ובתום מאמצי החייאה ממושכים של צוות האתר ואנשי מד"א נאלצו גורמי הרפואה לקבוע את מותה.

בשלושה אירועים חולצו הנפגעים בעזרת מסוק לבית החולים וב-5 אירועים הנפגעים פעלו בניגוד להנחיות הבטיחות כגון ירידה משביל מסומן.

רעיה שורקי, מנהלת חטיבת קהל וקהילה ברשות הטבע והגנים אומרת: "כ-מיליון ורבע  מטיילים פקדו את שמורות הטבע והגנים הלאומיים במהלך חג הפסח ברחבי הארץ. בחג הראשון בשל מזג האוויר הסוער והגשום הייתה ירידה בכמות המבקרים המאפיינת את החג וחול המועד, אך החל מיום שני של חול מועד המטיילים הרבים הצביעו ברגליים והחלו לצאת ובהמוניהם לטייל בשמורות ובגנים הלאומיים".

שורקי מוסיפה כי: "כמחצית מהמטיילים טיילו בצפון, וזכו לראות פריחה מרהיבה, שעדין בשיאה, וזרימות מים בנחלים ובמעיינות. לאחר הגשמים העזים בתחילת החג רבבות משפחות יצאו לטיולים רגליים בגולן ובגליל. כ- 350 אלף מטיילים עברו דרך 70 תחנות המידע וההסברה שהציבה רשות הטבע והגנים בשיתוף המשרד להגנת הסביבה בכניסות לצירי הטיולים המרכזיים. כמו כן הופקו 72 מסלולי טיול בשמורות הטבע ללא תשלום והונגשו על גבי מפה שפורסמה באתר הרשות לרווחת הציבור. התחנות אוישו במדריכים ובמתנדבים שסיפקו מידע על מסלולי הטיול וערכי הטבע והמורשת באזור, חילקו שקיות לאיסוף אשפה והדגישו את כללי הטיול הבטוח. שפע הפעילויות, הסיורים, השווקים, המופעים שחלקם התקיימו גם בערבים משכו מאות אלפי מטיילים, שנהנו מפעילויות ערכיות ומגבשות. בחג זה הרגשנו תנועה גדולה יותר של מטיילים באזור הדרום שגדשו את מסלולי הטיול הרבים בנגב ובמדבר יהודה. בשנים האחרונות אנו עדים למגמת עלייה בהיקפי הלינות בחניוני הלילה של הרשות. במהלך החג לנו  כ-80 אלף מטיילים בחניוני הלילה בשטח ונהנו מחוויית לינה תחת מיליון כוכבים ומשפע של פעילויות סדנאות והרצאות. הרשות מעודדת את הלינה המשפחתית בחניוני לילה ומשקיעה משאבים רבים בפיתוח ושדרוג חניונים לרווחת הצבור".

צילום: shutterstock.

 כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

החופשה שלי

להוספת פריטים לתוכניה, לחץ על הסמל: המופיע לצד העסק.

שלח את התכניה במייל

שלח את התכניה במייל

css.php