אתר התיירות המוביל לציבור החרדי והדתי

יעוץ אישי חינם

072-3223000
15 יולי 2021 מאת אבי פרידמן

משפחות ההרוגים באסון בנחל צפית יפוצו בעשרות מיליוני שקלים

בתום הליך גישור ממושך ומורכב שארך כשנה, נתקבל אישור החשב הכללי במשרד האוצר להמלצת פרקליטות מחוז מרכז לפשרה בין משפחות הנספים באירוע נחל צפית לבין המדינה וחברת הביטוח של המכינה הקדם צבאית בני ציון.

כזכור, אסון נחל צפית אירע במהלך טיול גיבוש של מועמדים ללימודים במכינה בשנת 2018 ובו נספו תשע נערות ונער.

הנערים טיילו בנחל שבשל שיטפונות ומזג אוויר סוער עלה על גדותיו ולכד במים העצמתים את התלמידים שטיילו באפיק הנחל.

הטענות שעלו נגד המדריכים הן כי לכאורה ידעו על מזג האוויר הסוער ביום הטיול וחרף ידיעה זו החליטו לקיים את הטיול.

בחודש פברואר 2020 הוגשו לבית המשפט המחוזי מרכז 11 תביעות נזיקין כנגד משרדי החינוך והביטחון, וכן נגד מנהל המכינה יובל כהאן, המדריך אביב ברדיצ'ב, העמותה המפעילה את המכינה וחברי הוועד המנהל של העמותה.

בעקבות הליך הגישור המורכב והרגיש, הגיעו הצדדים להסכמות לפיהן התביעות תסולקנה מחוץ לכותלי בית המשפט, כאשר לתובעים ישולם סכום כולל של כ-24,000,000 ש"ח. במסגרת ההסכמות שהושגו סוכם כי חברת הביטוח תישא בחלק הארי של תשלום הפיצויים לתובעים, בסך כ 18 מיליון ₪, ואילו המדינה תישא ביתרה בסך של כ-5,800,000 ש"ח.

יש לציין כי במקביל להסדר הפשרה שהושג, מתנהל בימים אלה הליך פלילי נגד מנהל המכינה, יובל כהאן והמדריך אביב ברדיצ'ב. נגד השניים הוגשו כתבי אישום המייחס להם עבירות של המתה בקלות דעת וגרימת חבלה חמורה, וזאת בשל אחריותם למותם של עשרה מתלמידי המכינה ומהמועמדים ללמוד בה, ופציעתם של שניים מהם.

בנוסף לכך, לאחרונה הוקמה ועדת בדיקה למניעת אסונות תוך כדי פעילותן של מכינות קדם צבאיות. ממשלת ישראל העניקה לוועדת הבדיקה סמכויות של ועדת חקירה, וזאת כביטוי להכרתה של המדינה בחומרת האסון ובחשיבות בחינתו.

צילום: טלחופשכתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

החופשה שלי

להוספת פריטים לתוכניה, לחץ על הסמל: המופיע לצד העסק.

שלח את התכניה במייל

שלח את התכניה במייל