אתר התיירות המוביל לציבור החרדי והדתי

יעוץ אישי חינם

072-3223000
19 יולי 2020 מאת אבי פרידמן

רשות הטבע והגנים תובעת את קצא"א על פגיעה באלמוגים באילת

רשות הטבע והגנים, הגישה לבית משפט השלום בבאר שבע תביעה אזרחית באמצעות פרקליטות מחוז דרום (אזרחי) כנגד חברת קצא"א בגין נזקים משמעותיים שגרמה החברה לשונית אלמוגים במפרץ אילת.

במסגרת עבודות תשתית שביצעה החברה נגרמו נזקים כבדים לאלמוגים רבים ולערכי טבע מוגנים נוספים התלויים באלמוגים למחייתם.

בין הנאשמים הנוספים בכתב התביעה משה זאב צל, שהיה מנהל מתקן קצא"א באילת בזמן המקרה, חברת מרינה דרומית דייוורס, שעסקה בביצוע העבודות התת מימיות, ואייל בר ציון, מנהל ובעליה של החברה.

על פי כתב התביעה, במהלך עבודות תשתית, שביצעה חברת קצא"א במהלך 2014 באמצעות קבלן חיצוני (מרינה דייוורס), נחתכו מספר עמודים כבדים, בקוטר מטר כל אחד, של מזח עגינה בנמל אילת ללא קבלת היתר מקדים מרשות הטבע והגנים כפי שמחויב בחוק ותוך התרשלות בביצוע העבודה. חמשת העמודים שנחתכו נפלו לקרקעית הים וגרמו לפגיעה קשה הן לערכי הטבע שגדלו על העמודים והן לשונית שנמצאת למרגלותיהם, בה נרמסו ונשברו אלמוגים רבים.

בנוסף חיתוך העמודים הביא גם לריקון כמויות גדולות של חול ואבנים שנמצאו בתוך העמודים שקברו תחתם אלמוגים ובעלי חיים אחרים רבים. אחד העמודים שנחתך אף התגלגל במורד השונית למרחק של כ-17 מטרים תוך שהוא שובר בדרכו אלמוגים רבים ומותיר הרס רב.

העבודות והנזק הרב שנלווה להן התגלו לפקחי רשות הטבע והגנים רק לאחר מעשה ואלו הגיעו למקום במהרה כדי לעצור את המשך העבודות. יום למחרת כבר צללו פקחי רשות הטבע והגנים באזור, אז נגלה לעיניהם הרס עצום של אלמוגים וערכי טבע נוספים.

בשל הנזקים הרבים, פקחים ואקולוגים של רשות הטבע והגנים, יחד עם חוקרים וסטודנטים מהמכון הבינאוניברסיטאי למדעי הים באילת וצוות הצוללים של המצפה התת ימי, החלו בעבודות תת מימיות במאמץ רב לנסות ולהציל חלק מערכי הטבע שנפגעו. שברי אלמוגים רבים שגדלו על העמודים ועל השונית הטבעית, יחד עם חסרי חוליות נוספים שנפגעו, הועברו לפארק המצפה התת ימי באילת, שם הם טופלו וקובעו בסביבת האתר.

על פי אקולוג מפרץ אילת ברשות הטבע והגנים, ד"ר אסף זבולוני, שכתב חוות דעת לבית המשפט, עבודות התשתית שביצעה קצא"א גרמו לפגיעה בלמעלה מ-2,600 אלמוגים ובמספר רב של בעלי חיים התלויים באלמוגים למחייתם, כגון דגים וחסרי חוליות אחרים שנפגעו או מתו, לרבות 665 אלמוגים שגילם עשוי להגיע לעשרות שנים ושיקומם יארך שנים רבות.

לשם הגשת כתב התביעה הסתייעו ברשות הטבע והגנים בחוות דעת מקצועית חיצונית של פרופ' ניר בקר, מומחה לכלכלת סביבה, שהעריך בחוות דעתו כי הנזק הכולל שנגרם לשונית האלמוגים בחוף קצא"א עומד על סך של 274,920 ₪.

חוות דעתו של פרופ' בקר עוסקת במתן ערך כלכלי למשאב הטבע שנפגע, שונית האלמוגים, והיא מכמתת את הנזקים שנגרמו לציבור כתוצאה מהפגיעה שתוארה בחוות דעתו של ד"ר זבולוני. בחוות הדעת נעשה שימוש בשיטות המקובלות בעולם להערכת נזקים סביבתיים, תוך התאמת הנזקים ושווים לאופייה של שונית האלמוגים באילת.

סכום התביעה שהוגשה עומד על סך 295,290 ₪ וכולל גם את עלות עבודות השיקום שבוצעו במהלך הימים שלאחר האירוע.

צילום: ד"ר אסף זבולוני רשות הטבע והגנים.

 

 

 

 

 כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

החופשה שלי

להוספת פריטים לתוכניה, לחץ על הסמל: המופיע לצד העסק.

שלח את התכניה במייל

שלח את התכניה במייל