אתר התיירות המוביל לציבור החרדי והדתי

יעוץ אישי חינם

072-3223000

הוראות הגעה

הדרך לשמורת חוף שקמונה עוברת ברחובה הראשי של שכונת בת גלים ונמשכת לאורך כביש חיפה תל אביב עד לחנייה הסמוכה למכון לחקר ימים ואגמים.

 מהחנייה מובילים שבילי עפר נוחים אל שמורת חוף שקמונה ואל תל שקמונה הנישא מעליה ומשקיף על סביבתה.

התל:

אל תל שקמונה מוביל כאמור שביל עפר מהודק ורחב. טיפה מאמץ, שתי נשימות ואתם למעלה. ראשית ההתיישבות בתל היא במאה ה – 16 לספירה, תקופת שלטון הפרסי. בתל ובסביבתו ישבו הפיניקים. עדות לכך היא רחוב של בתי בד ובתי מגורים וכמובן, הנמל אליו נגיע בהמשך.

בתקופה הביזנטית היה התל בשיא פארו ובמהלך החפירות הארכיאולוגיות נחשפו בו ממצאים רבים, כולל רצפות פסיפס יפהפיות, וילה ביזנטית ועוד.

עדותו של ההיסטוריון היהודי יוסף בן מתיתיה משייכת את תל שקמונה כבר במאה הראשונה לפני הספירה עם יישוב הודי בשם שקמונה, או בשמו היווני סיקאמינוס.

לאחר הביקור בשרידים הארכיאולוגיים שעל תל שקמונה נרד בחזרה בזהירות בדרך העפר ונצעד עוד מספר צעדים אל שמורת חוף שקמונה.

שמורת חוף שקמונה:

שמורת חוף שקמונה הינה שמורת טבע ימית מהייחודיות והיפות ביותר בישראל. כבר על החף ניכרים שרידי הנמל הפיניקי. עמודי קשירה, רציפים, שרידי מבנים ואפילו בריכה סלעית עגולה שאפשר לשחות בה.

בעומק מימי שמורת חוף שקמונה ישנה שונית מרהיבה שנבנתה בידי חלזונות ואלמוגים ומושכת אליה מינים רבים של דגים ועופות מים.

על החוף היפהפה ניתן לאסוף צדפים וקונכיות מפוסלות ואם יהיה לכם מזל תוכלו להבחין על קלה בתמנונים, סרטני סלע ודגים בלגונות הסלעיות של אורך החוף.

אזהרה: סלעי החוף הינם חלקלקים וחדים לעיתים וחשוב ללכת עליהם עם נעליים מתאימות

אחרי שכשוך קצר במים ופיקניק שפחתי אפשר לצעוד בכיף בשביל עפר שנמתח דרומה לאורך שמורת חוף שקמונה ומתחבר לאחר כחצי קילומטר אל טיילת הכט.

טיילת ופארק הכט:

פארק הכט נולד כיוזמה ברוכה של עיריית חיפה לייצר אטרקציה לתושבי חיפה ובעיקר לאלה המתגוררים בשכונות הדרומיות של העיר ולמטיילים.

מצד העיר נבנו מרחבי פארק מוצלים הכוללים מדשאות מטופחות, גינות נוי, ספסלים, מתקני משחק לילדים, מתחמי גלגליות, מגרשי ספורט וגן משחקים אקסטרימי מרשים במיוחד.

מעברי בטון מתחת למסילת הרכבת יובילו את ההולכים אל טיילת חוף מדהימה ביופייה, המנוקדת ספסלים ומרפסות דק עץ רחבות ידיים מול הים.

טיילת הכט מתחילה בכניסה לפארק ונמשכת לכיוון דרום עד לחוף מרידיאן וממנה לחוף דדו.

מיטיבי הלכת שביניכם מוזמנים להתחיל את ההליכה בשמורת חוף שקמונה ולסיים בחוף דדו. ניתן גם להשאיר רכב אחד במגרש החנייה של חוף דדו, שיאסוף את הבאים ממסלול ההליכה.

 

  • מיקום: חיפה - חיפה ועמקים
  • סוג: רגל
  • כניסה: חופשית
  • אורך המסלול: 2 ק"מ
  • משך הטיול: כשעתיים
  • דרגת קושי: קל
  • סוג המסלול: קווי
  • עונה מומלצת: כל השנה
  • מתאים לנכים: כן
  • מתאים לילדים: כן

אטרקציות באזורכתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

החופשה שלי

להוספת פריטים לתוכניה, לחץ על הסמל: המופיע לצד העסק.

שלח את התכניה במייל

שלח את התכניה במייל